26_05_2022_Dobre praktyki w zakresie organizacji ppp w szkole 17 05 2022 r.
Godziny pracy psychologa szkolnego* Poniedziałek 8.15-11.15 Wtorek 12.45-15.45 Środa 8.15-11.15 Czwartek 7.30-9.15 *Godziny pracy od 1 października 2022r. |
WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW
Gry komputerowe
- Gry komputerowe mogą wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci. Wpływają pozytywnie na: spostrzegawczość, reakcje na bodźce, zdolności przestrzenne, procesy myślowe oraz koncentrację uwagi. Poprawiają refleks i koordynację wzrokowo-ruchową oraz ćwiczą umiejętność współdziałania w grupie.
- Jednak nadmierne granie może powodować problemy z koncentracją uwagi przez dłuższy czas, zaniedbywania nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami. Może ono prowadzić również do rezygnacji z innych zainteresowań, a nawet zaniedbywania czynności takich, jak jedzenie czy sen. W skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do uzależnienia.
- Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły. A w przypadku opisanym poniżej, mogą prowadzić do samookaleczenia, a nawet śmierci.
Poniżej znajduje się kilka wskazówek dla rodziców, dotyczących zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych:
Rodzicu określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.
- Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.
- Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.
- Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.
- Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
- Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
- Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
- Pamiętaj, że istnieją mini gry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
- Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami. Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.
Gdzie można uzyskać pomoc
W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr telefonu 800 080 222, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc. Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach mogą również dzwonić pod numerem telefonu 800 12 12 12 (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka) oraz skorzystać ze specjalnego czatu internetowego: czat.brpd.gov.pl
Gry komputerowe – oznaczenia
W naszym kraju wiele gier komputerowych oznaczonych jest wg systemu PEGI (Pan-European Game Information).
Jest to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier stworzony przez producentów gier w celu udzielenia rodzicom w Europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. Symbole PEGI znajdują się na opakowaniu gry.
Wskazują one następujące kategorie wiekowe: 3, 7, 12, 16 i 18 lat, nadane zgodnie z zawartością gry z poziomem rozwoju młodego użytkownika. Na stronie internetowej www.pegi.info można sprawdzić klasyfikację gry i jej kategorię wiekową.
W systemie PEGI poza klasyfikacją wiekową można znaleźć oznaczenia informujące o potencjalnie szkodliwych treściach występujących w grze, takich jak przemoc, wulgaryzmy czy hazard. Przed zakupem gry warto zapoznać się z jej klasyfikacją, aby podjąć przemyślaną decyzję.
Zasady pracy z uczniem z nadpobudliwością psychoruchową:
- Proszę zadbać, by dziecko siedziało z dala od rozpraszających elementów – okna, akwarium, kolorowej tablicy, drzwi.
- Ławka nadpobudliwego dziecka powinna być usytuowana:
- W pobliżu nauczyciela (blisko jego biurka lub tablicy).
- Plecami do reszty kolegów.
- W towarzystwie dobrych uczniów (ale nie najlepszych przyjaciół).
- Z daleka od łatwo rozpraszających elementów środowiska (okno, drzwi, ruchome elementy).
- Niektóre dzieci potrzebują dużo przestrzeni, dla nich może być odpowiednie posadzenie z tyłu klasy. W takiej sytuacji jednak nauczyciel, co 5 minut podchodzi do ucznia i sprawdza jak idą postępy w pracy.
- Proszę zadbać, by na ławce dziecka były tylko potrzebne przedmioty. Im więcej rzeczy leży na ławce, tym dziecko z ADHD łatwiej się rozproszy. Najlepiej by na ławce pozostały jedynie zeszyt, podręcznik i długopis. W razie potrzeby można nawet postawić jego teczkę z dala od ławki.
- Proszę zadbać by, (jeśli będzie taka potrzeba) powtórzyć dziecku z ADHD polecenie wydane do całej klasy.
- Proszę, co kilka minut monitorować postępy pracy ucznia i ewentualnie przywoływać jego uwagę, tak by pracował dalej.
- Dziecko z zaburzeniami uwagi potrzebuję przerw w pracy i dzielenia jej na etapy. Proszę zadbaj o to, by zadania dla dziecka z ADHD nie były dłuższe niż jego możliwości skupienia się.
- Dziecko z ADHD może albo siedzieć nieruchomo, albo skoncentrować się nad tym, co mówi do niego nauczyciel. Proszę pozwolić dziecku na niewielki niepokój ruchowy w czasie odrabiania lekcji, uczenia się do klasówki lub czytania trudnej dla niego książki (na przykład lektury).
- Część uczniów z ADHD będzie wymagała zagospodarowywania ich nadruchliwości poprzez zaplanowane wstawanie z ławki.
- Dziecko z ADHD nie może mieć obniżanej oceny przedmiotowej ani oceny ze sprawowania za objawy nadruchliwości, nadmiernej impulsywności i zaburzeń uwagi. (Zasada nie karania za objawy). Dlatego ważne jest odróżnianie zachowań wynikających z objawów od innych trudnych zachowań.
- Wyjście dziecka z ADHD Z klasy („Złoty standard”). W przypadku dzieci z trudnymi zachowaniami, a zwłaszcza z ADHD do podstawowych zadań nauczyciela jest uzyskanie dwóch celów (dopilnowuje ich nauczyciel):
- Dziecko wychodzi z klasy z całą notatką (jeśli nie jest w stanie jej zapisać może być ona skrócona z założenia).
- Wyraźnie zapisaną pracą domową zarówno ustną, jak i pisemną. Jeśli nic nie jest zadane zapisana informacja brzmi „nic nie jest zadane”.
- Informacjami, co trzeba przynieść następnego dnia do szkoły.
- Wpisaną pochwałą.
- Sześć etapów skutecznego wydawania poleceń:
- Podejdź do dziecka,
- Zdobądź jego uwagę (dotknij go, spójrz w oczy, zawołaj po imieniu),
- Wydaj jednoznaczne polecenie w 2 – 3 słowach,
- Poproś dziecko, by powtórzyło polecenie,
- Powtórz polecenie tyle razy, ile założyłeś, poproś by dziecko je powtórzyło,
- Dopilnuj jego wykonania (nie odchodź od dziecka, aż nie skończy!).
Prezentacja Dzień Osób z Niepełnosprawnością
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Motywacja dziecka – jak wspierać. Porady dla rodzicow
Zapraszamy do obejrzenia filmu pt. ”Zadbaj o dziecięcy mózg”
Rola rodziny i osób bliskich w promocji zdrowia psychicznego u dzieci.
Zdrowie psychiczne dziecka jest tak samo ważne, jak jego samopoczucie fizyczne. To, w jaki sposób budowana jest więź z dzieckiem, decyduje o jego przywiązaniu i funkcjonowaniu w relacjach interpersonalnych. Pozytywne relacje rodziców ze swoimi dziećmi aktywnie promują zdrowie psychiczne dzieci i nastolatków.
DEKALOG RODZICA:
- Zachęcaj dziecko do rozmowy o swoich uczuciach, problemach. Wspólnie starajcie się je rozwiązać, nawet jeśli to dla Was trudne.
- Spędzajcie razem czas, realizując Wasze pasje i zainteresowania.
- Ważne są rodzicielskie gesty, takie jak: pocałunek na dobranoc, radosny uśmiech, otarcie łez w trudnych chwilach.
- Doceniaj i nagradzaj nie tylko osiągnięcia, ale przede wszystkim starania, zaangażowanie i wysiłek, jakie dziecko wkłada w zadanie.
- Pozwalaj dziecku na eksplorowanie świata, zdobywanie wymarzonych doświadczeń, adekwatnie do jego rozwoju, towarzysząc mu, a nie ograniczając.
- Pamiętaj, że jesteś wzorem do naśladowania dla własnego dziecka.To przede wszystkim Ty przekazujesz dziecku system wartości (np. odpowiedzialność, uczciwość, szczerość, miłość, szacunek wobec innych).
- Ucz dziecko odpowiedzialnego wykonywania własnych obowiązków. Pokaż dziecku, że praca, nauka, to również ciekawe doświadczenie.
- Ustal jasne i bezpieczne zasady. Bądź konsekwentny i elastyczny przy ich egzekwowaniu.
- Pozwalaj, aby dziecko ponosiło konsekwencje swoich zachowań w sposób mądry.
- Nie wplątuj dzieci w swoje konflikty.
22 października-Światowy Dzień Jąkania.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla uczniów i rodziców. Bezpłatna infolinia 800 080 222
Uczniowie i rodzice, we współpracy ze szkołami, mogą korzystać ze wsparcia, jakie oferują poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Cały czas funkcjonuje także bezpłatna infolinia 800 080 222 z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Dodatkowo takie wsparcie oferuje również poradnia on-line „Zawsze Jest Jakieś Wyjście”.
Poradnie psychologiczno-pedagogiczne
Uczniowie i rodzice mogą korzystać ze wsparcia, jakie oferują poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Placówki te działają bez ograniczeń, zgodnie z wewnętrznymi procedurami funkcjonowania w stanie epidemii SARS-CoV-2.
Udzielanie bezpośredniej pomocy przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne polega m.in. na prowadzeniu terapii dzieci i młodzieży oraz ich rodzin. Placówki te wspierają także rodziców w rozpoznawaniu potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, możliwości psychofizycznych dzieci i młodzieży oraz w rozwiązywaniu problemów edukacyjnych i wychowawczych. Informacje na ten temat są dostępne na stronach internetowych poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz w szkołach.
Poradnia on-line „Zawsze Jest Jakieś Wyjście”
Poradnia on-line „Zawsze Jest Jakieś Wyjście” powstała w odpowiedzi na zagrożenia wynikające ze stanu pandemii i potrzebę zwiększenia dostępności pomocy psychologicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Portal wspiera współpracę międzysektorową w zakresie ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Poza indywidualnym spotkaniem umożliwia specjalistom wspólną grupową konsultację dotyczącej podopiecznego.
Osoby potrzebujące pomocy, korzystając z wyszukiwarki w postaci interaktywnej mapy Polski, mogą znaleźć odpowiedniego dla siebie specjalistę i zarezerwować termin spotkania. Ponadto poradnia posiada bazę wiedzy, w której są zamieszczone artykuły, prezentacje, informacje i scenariusze zajęć. Będzie ona aktualizowana.
Aby zarejestrować się na portalu poradni on-line należy wejść na stronę „Zawsze Jest Jakieś Wyjście”. W zakładce „zarejestruj się” należy wybrać opcję „Instytucja”, a następnie założyć profil, podając swoje dane, krótką informację o profilu działalności oraz kadrze merytorycznej. Więcej informacji na temat Poradni Psychologicznej online
Bezpłatna infolinia 800 080 222
Dzieci, młodzież, nauczyciele i rodzice mogą uzyskać wsparcie, dzwoniąc na bezpłatna, całodobową infolinię 800 080 222. Pod tym numerem dyżurują specjaliści, którzy udzielają pomocy psychologiczno- pedagogicznej.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w Szkole Podstawowej nr 12 w Olsztynie
Pomoc psychologiczno – pedagogiczna w Szkole Podstawowej nr 12 w Olsztynie skierowana jest do całej społeczności szkolnej: uczniów ich rodziców, nauczycieli.
Pomoc psychologiczno – pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z uczniem oraz przez zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów.
Zadania Zespół do spraw organizowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej:
1) rozpoznawanie i zaspokajanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia;
2) rozpoznawanie indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie w szkole;
3) wspieranie potencjału rozwojowego ucznia i stwarzanie warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu szkoły;
4) rozpoznawanie przyczyn trudności w nauce, niepowodzeń szkolnych;
5) diagnozowanie środowiska ucznia;
6) podejmowanie działań profilaktycznych, wychowawczych wynikających z programu wychowawczo – profilaktycznego szkoły;
7) prowadzenie edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowia wśród uczniów;
8) wspieraniu ucznia zdolnego;
9) organizowanie różnych form pomocy psychologiczno – pedagogicznej: indywidualizowanej ścieżki kształcenia,zajęć dydaktyczno – wyrównawczych, zajęć korekcyjno – kompensacyjnych, zajęć logopedycznych, zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne, porad dla uczniów i rodziców, konsultacji oraz warsztatów dla rodziców i nauczycieli organizowanych w celu doskonalenia umiejętności z zakresu komunikacji społecznej oraz umiejętności wychowawczych;
10) wspieranie nauczycieli i rodziców w działaniach wyrównujących szanse edukacyjne ucznia;
11) udzielanie nauczycielom pomocy w dostosowaniu wymagań edukacyjnych, wynikających z realizowanych przez nich programów nauczania do indywidualnych potrzeb ucznia;
12) wspieranie rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych.
Pomoc psychologiczno – pedagogiczna w Szkole Podstawowej nr 12 jest na bieżąco dokumentowana, monitorowana oraz ewaluowana.
POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA