NASI RODZICE-NASZYMI PARTNERAMI

Wszyscy Rodzice tworzą Radę Rodziców Szkoły Podstawowej nr 12 w Olsztynie.

Rada Rodziców spośród siebie wybiera Prezydium Rady Rodziców.

Edukacja dzieci począwszy od najmłodszych lat jest wspólną sprawą rodziców oraz szkoły. Rodzice są pierwszymi nauczycielami dziecka, to oni rozpoczynają proces edukacji, wpajają wartości, rozbudzają uczucia i kształtują wyobraźnię.

Szkoła kontynuując edukację, rozwija i pogłębia treści wyniesione z domu, w sposób systemowy. Szkoła realizuje podstawę programową kształcenia ogólnego, sprawdza ją oraz ocenia.

W szkole naszej Szkole nauczyciele znajdują w  rodzicach i partnerów i sojuszników.  Współpraca z rodzicami oparta jest na zaufaniu, życzliwości oraz wzajemnym szacunku. Rada Rodziców wspólnie z Dyrektorem, Radą Pedagogiczną poszukuje najlepszych rozwiązań by móc wpływać na wychowanie i rozwój ucznia, a także pielęgnować wartości oraz budować autorytet.  Uczniowie w szkole oczekują i wymagają spójnych przekazów wartości zarówno ze strony szkoły, jak i domu.

Nasza Szkoła:

• dostrzega w rodzicach naturalnych sprzymierzeńców w pracy z ich dziećmi,
  • docenia przejawy współuczestnictwa rodziców w procesie szkolnej edukacji dzieci,
  • informuje rodziców o organizacyjno-prawnych możliwościach wpływania na warunki i jakość edukacji dzieci,
  • umożliwia rodzicom dokonywanie wyborów oraz współdecydowanie o wszelkich sprawach dotyczących dziecka w szkole,
  • prowadzi czytelną i transparentną współpracę wszystkich uczestników życia szkoły,
  • akceptuje współodpowiedzialność rodziców za edukację swoich dzieci,
  • postrzega rodziców jako odpowiedzialnych partnerów w dziele edukacji swoich dzieci.

Partnerstwo w szkole to otwartość i właściwy przepływ informacji między nauczycielami a rodzicami, wzajemne wsparcie oraz szacunek. Partnerstwo to wspólna odpowiedzialność za edukację dzieci i realizację wyznaczonych celów. Partnerstwo to wspólne tworzenie atmosfery bezpieczeństwa, zaufania i wzajemnego polegania na sobie.

Towarzyszenie dziecku w procesie edukacji jest wspaniałą przygodą. Nie rezygnuj z tej możliwości.

Kompetencje Rady Rodziców

Kompetencje stanowiące:

1.

Uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną programu wychowawczo-profilaktycznego.

2.

Uchwalanie regulaminu swojej działalności.

Uprawnienia:

1.

Delegowanie dwóch przedstawicieli do komisji konkursowej wyłaniającej kandydata na stanowisko dyrektora.

2.

Możliwość występowania do dyrektora szkoły i innych organów szkoły, organu prowadzącego, organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły.

3.

Wnioskowanie o powołanie rady szkoły.

4.

Wnioskowanie o dokonanie oceny pracy nauczyciela.

5.

Wybór przedstawiciela rady rodziców, gdy nie powołano rady szkoły do zespołu rozpatrującego odwołanie nauczyciela od oceny pracy.

Kompetencje opiniodawcze:

6.

Opiniowanie wniosku o wprowadzenie eksperymentu pedagogicznego w szkole.

7.

Opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania szkoły.

8.

Opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora szkoły.

9.

Opiniowanie podjęcia działalności w szkole lub placówce stowarzyszeń lub innych organizacji,
z zastrzeżeniem art. 83 ust. 6 Prawa oświatowego.

10.

Uzgodnienie z dyrektorem sytuacji, w których przebywanie na terenie szkoły, w której ustalono noszenie jednolitego stroju, nie wymaga noszenia prze uczniów jednolitego stroju.

11.

Uzgodnienie wzoru jednolitego stroju.

12.

Wnioskowanie o wprowadzenie lub zniesienie obowiązku noszenia przez uczniów na terenie szkoły jednolitego stroju.

13.

Opiniowanie pracy nauczyciela stażysty, nauczyciela kontraktowego i nauczyciela mianowanego do ustalenia oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu.

14.

Opiniowanie propozycji zajęć wychowania fizycznego do wyboru przez uczniów.

15.

Opiniowanie wprowadzenia dodatkowych zajęć edukacyjnych do szkolnego planu nauczania.

16.

Opiniowanie dodatkowych zajęć edukacyjnych z języka obcego nowożytnego innego niż język obcy nowożytny nauczany w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

17.

Opiniowanie dodatkowych zajęć edukacyjnych dla których nie została ustalona podstawa programowa, lecz program nauczania tych zajęć został włączony do szkolnego zestawu programów nauczania.

18.

Wnioskowanie o nadanie imienia szkole.

19.

Zaopiniowanie ustalenia dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

20.

Zaopiniowanie ustalenie dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, innych niż określonych w § 5 ust. 1 rozporządzenia.