SZCZEGÓLNE ROZWIĄZANIA- NAUKA ZDALNA

Zasady zachowania ucznia podczas nauki zdalnej.

ORGANIZACJA CZASU WOLNEGO

 

Szczególne rozwiązania w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły – nauka zdalna, w związku z zapobieganiem,
przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w Szkole Podstawowej nr 12 w Olsztynie w roku szkolnym 2020/2021

 I.Nauka zdalna:

W związku z zawieszeniem zajęć i koniecznością zmiany organizacji pracy szkoły, z nauki stacjonarnej na naukę zdalną z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w Szkole Podstawowej nr 12 w Olsztynie przyjęto następującą organizację:

Podstawą do wypracowania w szkole organizacji była diagnoza w zakresie dostępu do sprzętu komputerowego oraz Internetu, ustalenie, czy każdy uczeń posiada w miejscu zamieszkania komputer do własnej dyspozycji z dostępem do Internetu umożliwiającym naukę zdalną, czy też musi dzielić się nim z innymi domownikami (rodzeństwem, rodzicami).

Takie informacje zostały zebrane za pomocą ankiet w dniu 28 sierpnia 2020 r. Zadaniem wychowawcy była analiza ankiet oraz współpraca z dyrektorem w zakresie możliwości przekazania sprzętu komputerowego dla uczniów, w tym przekazanie za pomocą protokołu zdawczo-odbiorczego.

  1. Zadania nauczycieli:
  • Skoordynowanie dziennej i tygodniowej liczby zajęć prowadzonych w szkole, ustalenie limitu czasu prowadzonych lekcji w czasie rzeczywistym na poszczególnych etapach edukacyjnych zarówno w tygodniu, jak i w konkretnym dniu, przy uwzględnieniu bezpieczeństwa i higieny pracy przy komputerze,
  • systematyczne (np. raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie) zamieszczanie/ uaktualnianie rozkładu zajęć poszczególnych klas wraz z informacją o formie zajęć/metodzie prowadzenia, tematyce zajęć, zadaniach dla uczniów z terminem ich wykonania/przesłania, tak by rodzice mieli możliwość zapewnienia dziecku dostępu do komputera,
  • skoordynowanie na poziomie poszczególnych oddziałów klasowych liczby, i rodzaju zadawanych uczniom prac do samodzielnego wykonania i prac domowych – uczniowie muszą mieć odpowiedni czas na wywiązywanie się z zadanych im prac oraz wsparcie i pomoc nauczycieli,
  • zapewnienie uczniom możliwości indywidualnych konsultacji z nauczycielami,on-line, z wykorzystaniem komunikatorów, ewentualnie telefonicznie; udostępnienie grafiku konsultacji nauczycieli,
  • zapewnienie przez nauczycieli prowadzenia lekcji z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w siedzibie szkoły, zgodnie z wytycznymi MZ i GIS,
  • systematyczne organizowanie spotkań on-line z rodzicami za pośrednictwem komunikatora,
  • stała współpraca ze szkolnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych w zakresie ochrony danych w czasie korzystania z narzędzi do komunikacji i prowadzenia zajęć podczas nauki zdalnej

Nauczyciele uwzględniają w planowaniu i organizacji zajęć z wykorzystaniem technik kształcenia na odległość różnych metod pracy zdalnej:

  • metody synchronicznej – nauczyciel i uczniowie pracują w jednym czasie,wideolekcja na platformie, wideochat,
  • asynchronicznie – w różnym czasie, np. nagrania lekcji, prezentacje, linkido materiałów edukacyjnych, dokumenty, filmy dostępne dla uczniów na platformie/ w sieci,
  • łączenie pracy równoległej z pracą rozłożoną w czasie, np. wykonanie wspólnie miniprojektu, poszukiwanie informacji w celu rozwiązania problemu, a następnie przygotowanie prezentacji efektów wspólnej pracy,
  • konsultacje, podczas których nauczyciel jest dostępny on-line dla uczniów.

2. Wskazówki dla nauczycieli:

  1. Wychowawca pozostaje w kontakcie z uczniami i rodzicami oraz na bieżąco monitoruje realizację obowiązku szkolnego przez uczniów, sprawdzając ich obecność na zajęciach on-line. W przypadku nieobecności ustala powód tego zdarzenia.
  2. Wychowawca, we współpracy z innymi nauczycielami, ustala poziom zaangażowania uczniów, ich aktywność w trakcie zajęć oraz pomaga w rozwiązywaniu bieżących problemów.
  3. Realizacja przez wychowawcę, przy wsparciu specjalistów, programu wychowawczo-profilaktycznego – dostosowanie tematyki zajęć z wychowawcą do pojawiających się problemów związanych ze zdalnym nauczaniem i pandemią.
  4. Stymulowanie kontaktu społecznego uczniów poprzez umożliwienie im kontaktu on-line w określonym czasie, np. po zajęciach obowiązkowych (bez udziału nauczyciela) – po wprowadzeniu ustalonych wspólnie z uczniami i rodzicami zasad kontaktu, które pozwolą zapewnić e-bezpieczeństwo.
  5. Zapewnienie możliwości konsultacji on-line dla rodziców uczniów (zgodnie z potrzebami).
  6. Współpraca z nauczycielem współorganizującym kształcenie specjalne dla uczniówz orzeczeniami.
  7. Każdy nauczyciel, w tym nauczyciel współorganizujący kształcenie specjalne, powinien określić przejrzysty sposób odpowiedzi na pytania zadawane przez uczniów i rodziców za pośrednictwem komunikatora stosowanego przez szkołę. Najlepiej, aby były to jednolite zasady dla całej szkoły.
  8. Nauczyciele, i pedagog powinni być dostępni dla uczniów i rodziców on-line zgodnie z harmonogramem umieszczonym na stronie internetowej szkoły lub przekazanym rodzicom w sposób ustalony przez szkołę.
  9. Nauczyciele współpracują w zespołach: ustalają treści kształcenia, które będą realizowane w poszczególnych klasach, i rekomendowany sposób ich realizacji (narzędzia, metody i formy).W razie potrzeby nauczyciele rekomendują dyrektorowi szkoły konieczność modyfikacji szkolnego zestawu programów nauczania.
  10. W zakresie metodyki nauczania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość nauczyciele są ze sobą w stałym kontakcie on-line, dzielą się doświadczeniami, spostrzeżeniami, współpracują przy tworzeniu materiałów edukacyjnych do pracy zdalnej, dzielą się nimi, wspólnie pracują nad zadaniami domowymi dla uczniów.
  11. Nauczyciel tak aranżuje zajęcia, by uczniowie korzystali wzajemne ze swojej wiedzy i umiejętności – praca w parach i grupach, dyskusje, wymiana poglądów.
  12. Nauczyciel ma obowiązek wytłumaczyć, omówić i przećwiczyć z uczniami nowe treści i umiejętności. Uczeń ma prawo korzystać z konsultacji, porad i wskazówek nauczyciela w związku z wykonywanymi zadaniami.
  13. Nauczyciel dostosowuje narzędzia, metody i formy pracy, które zamierza stosowaćw zdalnym nauczaniu, do możliwości psychofizycznych uczniów.
  14. W miarę potrzeb i możliwości nauczyciele i specjaliści:
  • opracowują własne materiały dostosowane do potrzeb uczniów, które wynikają z określonej sytuacji:
  • nagrywają filmiki i swoje wypowiedzi wspierające uczniów,
  • udostępniają linki do wartościowych filmów lub tutorialu z Internetu,
  • tworzą krzyżówki, quizy on-line odnoszące się do przeżywanych emocji,
  • organizują zajęcia grupowe i warsztaty z wykorzystaniem programówdo telekonferencji.

3. Warunki i sposoby oceniania wewnątrzszkolnego:

Celem oceniania podczas kształcenia na odległość jest również:

  • mobilizowanie uczniów do systematycznej pracy,
  • docenianie staranności w wykonywaniu zadań i pokonywaniu napotykanych trudności,
  • podawanie kryteriów sukcesu do każdego zadania do wykonania,
  • umożliwienie poprawienia każdej otrzymanej oceny,
  • uwzględnianie możliwości psychofizycznych i organizacyjno-technicznych uczniów.

4. Zdalne nauczanie nie może polegać wyłącznie na wskazywaniu i/lub przesyłaniu zakresu materiału do samodzielnego opracowania przez ucznia.

Zasady oceniania sposób monitorowania postępów, weryfikacji wiedzy i umiejętności ucznia:

  • Nauczyciele mają obowiązek monitorować postępy uczniów w nauce zdalnej.
  • Sposoby monitorowania postępów uczniów oraz weryfikacji wiedzy i umiejętności
    w okresie nauki zdalnej są ujęte w sposobach sprawdzania wiedzy z poszczególnych przedmiotów.
  • Nauczyciel określa sposób sprawdzania wiedzy i umiejętności oraz decyduje, które zadanie będzie podlegało ocenie.
  • Monitorowanie i weryfikowanie wiedzy może być dokonywane za pomocą testów, quizów, poleceń lub w postaci samodzielnej, udokumentowanej w sposób określony przez nauczyciela pracy w domu, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości psychofizycznych uczniów, poziomu kompetencji informatycznych oraz dostępności posiadanego sprzętu służącego komunikowaniu.
  • Nauczyciel może wymagać od uczniów wykonania określonych poleceń, zadań, prac, projektów umieszczonych w Internecie lub poprosić o samodzielne wykonanie pracy w domu i udokumentowanie jej np. w postaci zdjęcia przesłanego drogą elektroniczną.
  • Nauczyciel archiwizuje prace domowe poszczególnych uczniów na dany tydzień (lub miesiąc) i przechowuje je do wglądu. Prace pisemne, karty pracy oraz zdjęcia wykonanych prac plastyczno-technicznych są przechowywane przez nauczycielaw specjalnie utworzonym do tego celu folderze.
  • Wszystkie prace, które nauczyciel zlecił uczniom jako obowiązkowe, podlegają ocenie.
  • Uczeń ma możliwość poprawienia ocen otrzymanych za zadania wykonywanew czasie zdalnego nauczania w sposób i w terminie ustalonym przez nauczyciela.
  • Zasady poprawy oceny, tym oceny z testu sprawdzającego, powinny być zgodne z zapisami w Statucie Szkoły.
  • Nauczyciel może przygotować na ustalonych nośnikach przekazu test sprawdzający, za który uczeń otrzyma ocenę.
  • Informacja na temat przeprowadzania testów sprawdzających wiedzę powinna być umieszczana odpowiednio wcześniej. Należy określić datę i godzinę rozpoczęcia testu oraz przewidywany czas na jego wykonanie. Pozwoli to uczniom określić, kiedy będą musieli korzystać z komputera.
  • Uczeń, który nie weźmie udziału w teście sprawdzającym wiedzę (kartkówka, sprawdzian), jest zobowiązany do napisania testu w terminie dodatkowym, ustalonym przez nauczyciela.
  • Oceny uzyskane podczas nauczania zdalnego są dostępne w e-dzienniku lub na bieżąco przekazywane uczniom i rodzicom drogą elektroniczną ustaloną i jednolitą dla całej szkoły.
  • Ustalenie sposobu potwierdzania uczestnictwa ucznia na zajęciach innych niż zajęcia prowadzone on-line oraz sposobu i terminu usprawiedliwiania nieobecności uczniów na zajęciach.

5. Zasady klasyfikacji uczniów:

Klasyfikowanie i promowanie uczniów klas I-III podczas nauczania zdalnego odbywa się na zasadach opisanych w Statucie Szkoły z uwzględnieniem:

  1. Uczniowie otrzymują ocenę opisową ze wszystkich obszarów edukacji wczesnoszkolnej i zachowania (klasyfikowanie śródroczne i roczne).
  2. O ocenie powiadomieni zostają rodzice ucznia. W czasie nauczania zdalnego rodzice są informowani o ocenie poprzez wpis w dzienniku elektronicznym lub ocena przesyłana jest ustaloną drogą elektroniczną w określonym terminie.
  3. W klasach I-II oceny śródroczne i roczne oceny z zajęć edukacyjnych są ocenami opisowymi.
  4. Śródroczna i roczna opisowa ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych uwzględnia poziom i postępy w opanowaniu przez uczniów wiadomościi umiejętności w stosunku do wymagań określonych w podstawie programowej oraz wynikających z realizowanych w szkole programów nauczania, wskazuje na potrzeby rozwojowe i edukacyjne ucznia związane z przezwyciężaniem trudności w nauce lub rozwojem uzdolnień.
  5. W czasie nauczania zdalnego nauczyciel bierze pod uwagę postępy ucznia podczas całego roku (półrocza) i oceny otrzymane do czasu zawieszenia zajęć. Może również uwzględnić aktywność ucznia podczas zdalnego nauczaniai wykonywanie zadawanych prac.

6. Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia w szczególności:

  • wywiązywanie się z obowiązków ucznia, a także systematyczność
  • i sumienność w wywiązywaniu się ze szkolnych obowiązków w czasie ograniczonego funkcjonowania szkoły,
  • postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej,
  • dbałość o honor i tradycje szkoły,
  • dbałość o piękno mowy ojczystej;
  • dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób,
  • godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią, również podczas uczestniczenia w zajęciach zdalnego nauczania,
  • okazywanie szacunku innym osobom.

7. Uzyskiwanie oceny wyższej niż przewidywana:

  1. Rodzic/opiekun prawny ucznia ubiegającego się o podwyższenie oceny składa podanie drogą elektroniczną ustaloną w szkole do wychowawcy klasy nie później niż pięć dni przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej.
  2. Uczeń ma prawo do podwyższenia przewidywanej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych oraz zachowania zgodnie z zapisami Statutu Szkoły.

8. Informowania uczniów i rodziców o postępach ucznia w nauce:

  1. Nauczyciel informuje ucznia o postępach w nauce, redagując informację zwrotną o otrzymanych ocenach podczas bieżącej pracy z dzieckiem lub po jej zakończeniu. Informację tę przekazuje drogą elektroniczną przyjętą w szkole.
  2. Nauczyciel na bieżąco informuje rodzica drogą elektroniczną przyjętą w szkole o pojawiających się trudnościach w opanowaniu przez ucznia wiedzy i umiejętności wynikających ze specyfiki nauczania na odległość.
  3. Uczniowie dodatkowo otrzymują informację zwrotną o postępach w nauce oraz ocenach na bieżąco w czasie zajęć on-line oraz w trakcie konsultacji wyznaczonych w tygodniowym planie zajęć.

9. Realizacja obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego:

W zajęciach wymagających aktywności fizycznej generalną zasadą jest wybieranie ćwiczeń odpowiednich do możliwości i sprawności uczniów:

  1. prowadzenie zajęć wychowania fizycznego za pośrednictwem ustalonej w szkole platformy wykorzystywanej do zdalnego nauczania,
  2. prowadzenie zajęć z wykorzystaniem propozycji zdalnych lekcji wychowania fizycznego dostępnych w sieci,
  3. przesyłanie uczniom zestawów ćwiczeń do wykonania w domu, inspirujących uczniów do wykonywania ćwiczeń w warunkach domowych, które umożliwiają zachowanie zdrowia i sprawności fizycznej,
  4. zamieszczanie filmów instruktażowych dotyczących różnorodnych ćwiczeń,
  5. przygotowanie zestawów ćwiczeń korekcyjno-kompensacyjnych możliwych
    do wykonania w warunkach domowych,
  6. dokumentowanie aktywności z wykorzystaniem kart  zadań sportowych,
  7. pomysły na ćwiczenia domowe:
  8. ćwiczenia ogólnorozwojowe z wykorzystaniem sprzętów domowych, takich jak krzesło, łóżko, ręcznik,
  9. ćwiczenia z przyborami, które uczeń posiada w domu, np. skakanka, hula hop, piłka,
  10. domowa siłownia, np. obciążenia z butelek z wodą, taśmy, drążki,
  11. wykonywanie testów sprawności fizycznej,
  12. rodzice powinni być informowani o możliwościach wykonywania danych ćwiczeń przez uczniów z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, a uczniowie zachęcani –
    w miarę możliwości – do ruchu na świeżym powietrzu.
  13. Zajęcia teoretyczne – propozycje:
  14. planowanie, np. rozgrzewki, planu treningowego, planu żywieniowego,
  15. edukacja prozdrowotna, zasady zdrowego trybu życia,
  16. zasady gier sportowych,
  17. historie Igrzysk Olimpijskich ery nowożytnej i w starożytności,
  18. przesyłanie materiałów zawierających informacje dotyczące
  19. rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia na temat aktywności fizycznej dzieci i młodzieży wraz z zadaniami sprawdzającymi wiedzę z danej dziedziny,
  20. udział w projektach sportowych, np. przygotowanie prezentacji lub filmu promujących działania sportowe szkoły,
  21. organizowanie spotkań on-line ze znanymi sportowcami.

10. Narzędzia współpracy z uczniami:

Nauczyciele współpracują z uczniami klas 1-II za pośrednictwem platformy TEAMS. Nauczyciele oraz rodzice dostają dostęp (loginy i hasła) do platformy TEAMS. Stronę techniczną obsługuje Kierownik gospodarczy SP nr 12 w Olsztynie. Rodzice otrzymują materiały edukacyjne za pośrednictwem platformy lub przez dziennik elektronicznyi przekazują je dzieciom. Uczniowie mają możliwość bezpośredniego kontaktu z nauczycielami za pośrednictwem komunikatora, np. nauczyciele prowadzą lekcje online lub odpowiadają na pytania zainteresowanym. Nauczyciele widzą zaangażowanie dzieci, kontrolują ich aktywność na kursach, proszą o pomoc wychowawców i rodziców, jeżeli uczniowie nie pobierają materiałów dla nich przygotowanych, ustalają przyczynę nieobecności ucznia.

11. Udostępnianie materiałów

W swojej codziennej pracy nauczyciele wykorzystują materiały rekomendowane i udostępnione przez MEN na stronach internetowych do pracy zdalnej z uczniami, są to m.in.: www.edpodreczniki.pl, www.gov.pl/zdalnelekcje, www.gov.pl/edukacja/lekcje-z-internetu, a także informacje dostępne na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej www.men.gov.pl.

Materiały dostępne na stronach źródeł wyżej wskazanych są bezpłatne, przygotowane zgodnie z podstawą programową dla szkoły podstawowej.

BARDZO WAŻNE

Planując zadania do wykonania nauczyciele biorą pod uwagę następujące kryteria:

  • równomierne obciążenie uczniów w poszczególnych dniach tygodnia,
  • zróżnicowanie zajęć w każdym dniu,
  • możliwości psychofizyczne uczniów podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia,
  • łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia,
  • ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć (§1 pkt 3 rozporządzenia MEN).
  • Zdalne nauczanie może być realizowane z użyciem (oprócz e-dziennika Librus):
  • materiałów i funkcjonalności Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej udostępnionej przez MEN (epodreczniki.pl),
  • materiałów dostępnych na stronach internetowych urzędu obsługującego MEN, stronach internetowych jednostek podległych temu ministrowi lub przez niego nadzorowanych,
  • materiałów prezentowanych w programach publicznej telewizji i radiofonii (§2 pkt 1 rozporządzenia MEN).
  • wszystkie inne podane na stronie szkoły: https://sp12.olsztyn.eu/

 12. Koordynacja pracy zdalnej

Koordynatorem współpracy nauczycieli z uczniami lub rodzicami jest Dyrektor Szkoły. Koordynatorem organizacji zdalnego nauczania w każdej klasie jest wychowawczyni klasy i nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia, którzy monitorują aktywności ucznia na platformie. W przypadku jej braku rozpoznają powód lub przyczynę ograniczającą dostęp ucznia do platformy, np. brak możliwości korzystania ucznia z urządzeń mobilnych i zgłaszają ją Dyrektorowi.

13. Praca zdalna nauczycieli

Nauczyciel planuje swoją codzienną pracę zdalną w taki sposób, by mieć możliwość monitorowania postępów ucznia, stopnia wykonania zadania, weryfikacji wiedzy i umiejętności oraz systematycznej oceny, mając na uwadze ocenianie śródroczne i roczne. Sposób weryfikacji wiedzy i oceny pracy ucznia należy do indywidualnych wymagań nauczyciela ujednoliconych przez zespół nauczycieli. Temat zajęć oraz ocena pracy ucznia muszą być udokumentowane w dzienniku elektronicznym.

Wszyscy nauczyciele pozostają w kontakcie z rodzicem za pośrednictwem dziennika elektronicznego i dają możliwość indywidualnych konsultacji.

Nauczyciele w czasie nauczania zdalnego mają możliwość modyfikowania programu nauczania zgodnie z potrzebami i możliwościami uczniów oraz indywidualnego doboru treści, form, metod pracy. Modyfikowane przez nauczycieli treści muszą być zgodne z realizacją podstawy programowej.

Nauczyciele uwzględniają równomierne obciążenie uczniów w poszczególnych dniach, w miarę możliwości różnicują zajęcia, metody i formy pracy zgodnie z możliwościami psychofizycznymi uczniów.

Każdy nauczyciel indywidualnie dobiera sobie metody, formy i narzędzia pracy zgodnie ze swoimi możliwościami i potrzebą.

14. Wsparcie psychologiczno – pedagogiczne

Nauczyciele w swojej zdalnej pracy uwzględniają potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne uczniów, w tym uczniów dysfunkcyjnych. Uczniowie objęci kształceniem specjalnym pozostają pod opieką nauczycieli współorganizujących, którzy wspomagają ich naukę oraz motywują w celu pokonywania trudności wynikających ze wskazań specjalistów. Nauczyciele specjaliści umieszczają  na platformie Teams w kursie Pomoc psychologiczno-pedagogiczna artykuły dotyczące wsparcia psychologicznego dla rodziców, uczniów i nauczycieli. W kursie Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne znajdują się porady, karty pracy, ćwiczenia dla dzieci i rodziców w celu kontynuacji działań terapeutycznych.

15. Wsparcie dziecka przez Rodzica w nauczaniu zdalnym

Komunikacja pomiędzy rodzicem a nauczycielem odbywa się wyłącznie z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

Zadania Rodzica:

1) Odbieranie informacji zamieszczonych przez nauczycieli w systemie Librus lub poczty elektronicznej.

2) Stały kontakt z wychowawcą oraz nauczycielami przedmiotów.

3)  Zapewnienie dzieciom pomocy w obsłudze urządzeń elektronicznych w celu odebrania wskazanych przez nauczyciela zadań do wykonania oraz odesłania wykonanych prac.

Rodzic powinien dbać o właściwe warunki do pracy dzieci w domu oraz o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy wykonywanej przy pomocy urządzeń elektronicznych.

Rodzic powinien wspierać dziecko w wykonywaniu zadanych prac oraz zachęcaćdo samodzielności.

Rodzic ma prawo korzystać z pomocy psychologa, pedagoga szkolnego, nauczyciela wspomagającego oraz wychowawcy w formie zdalnej.

16. Zadania Ucznia w nauczaniu zdalnym

  1. Uczeń pracuje zdalnie od poniedziałku do piątku zgodnie z tygodniowym planem zajęć dla swojej klasy.
  2. Komunikacja pomiędzy uczniem a nauczycielem odbywa się wyłącznie z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.
  3. Pracę zdalną uczniowie wykonują w domu z wykorzystaniem szkolnej platformy edukacyjnej Teams.
  4. Zdalna praca ucznia podlega monitorowaniu i ocenianiu w zakresie:
  • dydaktyki:

a)oceny z poszczególnych edukacji bądź przedmiotów,

  • zachowania:

a) kultura języka,

b) netykieta (savoir – vivre w Internecie),

c) postawa uczniowska,

d) systematyczność w odbiorze materiałów oraz ich terminowe przesyłanie,

e) sumienność i zaangażowanie w codzienną pracę.

17. W ramach nauczania zdalnego nauczyciele gromadzą informacje o „dobrych praktykach” i dzielą się wiedzą w ramach zespołu edukacji wczesnoszkolnej.

 

 

Skip to content