Podsumowanie w okresie lipiec 2021 – grudzień 2022 r
Podsumowanie w zakresie wybranych działań w okresie lipiec 2021 – grudzień 2022 r
Dziewczynki też miewają autyzm.
Dziewczynki a następnie kobiety również mogą mieć Zespół Aspergera. To, że czegoś nie widzisz, nie znaczy, że tego nie ma. Dziewczynki bardzo często są błędnie lub zbyt późno diagnozowane, nieraz dopiero jako dorosłe kobiety (np. w trakcie diagnozowania własnych dzieci). Zmagają się z depresją, lękami czy zaburzeniami odżywiania, bywają leczone psychiatrycznie, jednak nie dostają odpowiedniego wsparcia i nie są traktowane poważnie. Dorosłym kobietom w spektrum nie wierzy się, że mają autyzm.
Link do listu kobiet ze spektrum autyzmu, w kontekście dorosłych kobiet ze spektrum skierowany do młodych dziewczyn i kobiet ze spektrum:
https://prodeste.pl/list-kobiet-ze-spektrum-do-dziewczyn/
Nazwy fundacji, które podejmują temat autyzmu z perspektywy rodziców, opiekunów:
Fundacja Prodeste https://prodeste.pl/;
Fundacja AleKlasa https://fundacja-aleklasa.eu/
oraz poniżej Elementarz Autyzmu ze strony Fundacji Prodeste.
Pasjonatki-O-dziewczynach-w-spektrum-autyzmu
Wypożyczalnia sprzętu SCWEW.
Innowacyjny sprzęt wspomagający – dopasowany do Naszych uczniów.
W ramach udziału w pilotażowym programie edukacji włączającej SCWEW Szkoła Podstawowa nr 12 w Olsztynie wyposażona została w różnorodny, kolorowy sprzęt dydaktyczny służący do zajęć terapeutycznych, tj. hamak terapeutyczny, pomoce sensoryczne, platformę do skakania, tablice interaktywną, programy multimedialne, gry planszowe oraz literaturę specjalistyczną. W przestrzeni świetlicowej przygotowana została również Strefa Wyciszenia dla dzieci, które mają trudności związane z nadmiarem stymulacji i wrażeń.
Miło nam poinformować, że nasza szkoła od 1 lipca 2021 r. bierze udział w projekcie grantowym „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW)” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014−2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Do współpracy w realizacji założeń projektu zaprosiła nas Fundacja „Modrak”. Rolę Specjalistycznego Centrum Wspierania Edukacji Włączającej (SCWEW) pełni Zespół Placówek Edukacyjnych Szkoła Podstawowa nr 4 Specjalna dla Uczniów z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi w Olsztynie.
W ramach przedsięwzięcia wsparciem zostało objętych siedem placówek ogólnodostępnych:
- Przedszkole Miejskie Nr 19 w Olsztynie
- Szkoła Podstawowa Nr 12 w Olsztynie
- Szkoła Podstawowa Nr 13 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olsztynie
- Szkoła Podstawowa Nr 33 im. Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF w Olsztynie
- Szkoła Podstawowa im. 11 Listopada w Rusi
- V Liceum Ogólnokształcące im. Wspólnej Europy w Olsztynie
- Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 5 w Olsztynie
Głównym zadaniem SCWEW będzie udzielanie wsparcia przedszkolom i szkołom ogólnodostępnym w zakresie doskonalenia kompetencji kadry i zapewnienia wszystkim dzieciom/uczniom możliwości pełnego rozwoju, z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb i możliwości.
Wsparcie udzielane przez SCWEW będzie polegało na transferze wiedzy i umiejętności specjalistów szkoły specjalnej do przedszkola/szkół ogólnodostępnych, zakupie specjalistycznych materiałów, pomocy dydaktycznych, sprzętu niezbędnego do pracy w klasie zróżnicowanej, przygotowaniu szkoleń i materiałów edukacyjnych, zorganizowaniu sieci wsparcia i samokształcenia, wymianie wiedzy i doświadczeń pomiędzy nauczycielami oraz specjalistami w zakresie stosowania różnorodnych form i metod pracy, zgodnie ze zdiagnozowanymi potrzebami przedszkola/ szkoły ogólnodostępnej.
Podejmowane działania w perspektywie długofalowej mają służyć wspieraniu przedszkola/ szkoły w celu zapewnienia wysokiej jakości edukacji dla wszystkich, a w szerszej – budować zasady społeczeństwa włączającego.
O dalszej współpracy naszej szkoły/przedszkola ze SCWEW w Olsztynie będziemy informować na bieżąco.
Więcej informacji na temat SCWEW w Olsztynie znajdą Państwo na stronie: www.scwewolsztyn.pl
PLIKI DO POBRANIA:
SCWEW BROSZURA MODEL FUNKCJONOWANIA